Start CO WARTO ZWIEDZIĆ
Drukuj
Spis treści
Co warto zwiedzić w OPN
Jaskinia Łokietka
Jaskinia Ciemna
Zamek Pieskowa Skała
Ruiny Zamku w Ojcowie
Muzeum Przyrodnicze OPN
Jaskinia Nietoperzowa
Kaplica na Wodzie
Grodzisko - Pustelnia bł. Salomei
Drewniana zabudowa Ojcowa
Osada młynarska
Wszystkie strony

 

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym z 23 Parków Narodowych w Polsce, jego powierzchnia wynosi ok 21 km². Został utworzony w 1956 roku z inicjatywy profesora Władysława Szafera. Położony jest w południowej części Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, 20 km na północny zachód od Krakowa. Swoim zasięgiem Park obejmuje fragmenty dwóch dolin: Doliny Prądnika - 12 km i Doliny Sąspowskiej - 4,5 km. Ukształtowanie terenu  wpływa na specyficzny mikroklimat Parku. Można tu wyróżnić 30 różnych jednostek mikroklimatycznych. Tak duża różnorodność ma wpływ na ilość występujących tu gatunków roślin, począwszy od gatunków górskich, aż po gatunki stepowe.

Innym charakterystycznym elementem Parku są jaskinie. Obecnie poznanych jest ponad 700, z czego tylko 2 najdłuższe są udostępnione dla turystów (Łokietka i Ciemna). W wielu tutejszych jaskiniach w okresie zimowym hibernują nietoperze, w okresie letnim rzadziej spotykane. Ze względu na dużą liczbę gatunków nietoperzy zamieszkujących tutejsze jaskinie, sylwetka tego ssaka została umieszczona w godle Ojcowskiego Parku Narodowego.

Zwiedzając Park nie umkną naszej uwadze również formacje skalne, które otaczają nas niemal na każdym kroku. Do najbardziej znanych należą Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, Igła Deotymy oraz Rękawica.


Zapraszam do zapoznania się z obiektami które warto zwiedzić będąc w Ojcowskim Parku Narodowym. Krótkie opisy i podstawowe informacje mogą być przydatne przy ustalaniu planu wycieczki po OPN.

 


 

Jaskinia Łokietka – najdłuższa jaskinia na terenie Parku - 320 m. Według legendy w XIV w. w jaskini miał się ukrywać książę Władysław Łokietek uciekając przed czeskimi wojskami w czasie rywalizacji o tron z królem Wacławem II. Dzięki sprytowi, pomocy pająka oraz miejscowej ludności spędził w jaskini sześć tygodni, przeczekując w ten sposób niesprzyjający dla niego okres.


Jaskinia położona jest w północnym zboczu Góry Chełmowej, ok 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej. Jaskinia jednootworowa o rozwinięciu poziomym, oświetlona elektrycznie, temperatura stała 7,5°C, zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, czas zwiedzania ok 30 min.


Najkrótsza droga do Jaskini:

z Ojcowa – szlak czarny – 2,7 km (podejście 1,5 km);

z Czajowic (dojazd drogą krajową nr 94 Kraków-Olkusz) – szlak niebieski, potem czarny - 400 m (dojazd na parking w Czajowicach dla pojazdów o masie do 6 ton )


Godziny otwarcia i ceny biletów: CENNIK

 


 

Jaskinia Ciemna – druga co do długości jaskinia na terenie Parku - 209 m, jedna z większych komór na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej. Jaskinia znana dzięki znaleziskom archeologicznym datowanym na ok 120 tys. lat – ślady bytności Neandertalczyka. Jak sama nazwa wskazuje w jaskini jest naprawdę ciemno, obecnie nie ma oświetlenia elektrycznego, zwiedzanie odbywa się przy świetle świec i latarek! W schronisku koło Jaskini znajduje się zrekonstruowane obozowisko myśliwych neandertalskich sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. Najbliższe okolice Jaskini Ciemnej stanowią punkty widokowe, z których roztaczają się jedne z piękniejszych widoków na Dolinę Prądnika.


Jaskinia położona jest w południowo-zachodnim zboczy Góry Koronnej, ok 65 m nad dnem Doliny Prądnika,. Jaskinia jednootworowa o rozwinięciu poziomym, zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, temperatura stała 7,5°C. Czas zwiedzania jaskini i obozowiska neandertalczyka – ok 30 min.


Najkrótsza droga do Jaskini:

z Ojcowa – szlak zielony – 2 km (podejście 400 m)


Godziny otwarcia i ceny biletów: CENNIK

 


 

Zamek Pieskowa Skała – najlepiej zachowany zamek na Szlaku Orlich Gniazd. Wybudowany w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego jako jeden z wielu zamków zabezpieczających szlak handlowy łączący Małopolskę ze Śląskiem.

Obecnie ten piękny renesansowy Zamek jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Oryginalne wyposażenie wnętrz zamkowych nie przetrwało do dnia dzisiejszego. W komnatach urządzone są trzy stałe ekspozycje oparte o eksponaty ze zbiorów wawelskich.

Tematyka wystaw to:

  1. Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne
  2. Historia Pieskowej Skały
  3. Galeria Malarstwa Angielskiego

Zamek ten wielokrotnie służył za plan zdjęciowy do filmów i seriali, takich jak "Janosik", "Stawka większa niż życie", "Pierścień i Róża", "Ogniem i Mieczem".


W bliskiej okolicy Zamku znajduje się najsłynniejsza skała na terenie OPN - Maczuga Herkulesa. Malowniczo usytuowana Skała, którą wg jednej z legend postawił w tym miejscu sam Diabeł, realizując zakład z Panem Twardowskim.


Zamek znajduje się w północnej części OPN przy drodze wojewódzkiej nr 773, parking (płatny) przy drodze u podnóża wzgórza zamkowego.


Godziny otwarcia i ceny biletów: CENNIK

 


 

Ruiny Zamku w Ojcowie – Zamek w Ojcowie podobnie jak Zamek Pieskowa Skała powstał w XIV w. z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Burzliwa historia sprawiła, że obecnie pozostały z zamku tylko malownicze ruiny. Do zwiedzania mamy basztę bramną w której znajduje się makieta zamku oraz ośmioboczną wieżę - najwyżej położony fragment zamku. Ze wzgórza zamkowego roztacza się piękny widok na Dolinę Prądnika.


Ruiny znajdują się we wsi Ojców koło głównego parkingu (płatny) z którego wyrusza większość wycieczek zwiedzających OPN.


Godziny otwarcia i ceny biletów: CENNIK

 


 

Muzeum Przyrodnicze OPN – Muzeum prezentuje zagadnienia związane z przyrodą, geologią i historią Doliny Prądnika . Forma prezentacji owych zagadnień sprawi, że nawet osoby nie interesujące się szczegółowo tą tematyką będą mogły w przystępny sposób zapoznać się z tym co będzie nas otaczać podczas późniejszego zwiedzania Ojcowskiego Parku narodowego. W multimedialnym muzeum będzie można m. in. zobaczyć trójwymiarowy film przedstawiający powstanie Doliny Prądnika, czeka nas również wizyta w sztucznej jaskini gdzie słychać odgłosy nietoperzy a ze stropu kapie deszcz jaskiniowy. Oprócz tego zobaczyć można zwierzęta zamieszkujące tereny OPN.


Muzeum znajduje się w centrum Ojcowa, w budynku „Hotel pod Łokietkiem”, ok 100 m od głównego parkingu (płatny) w Ojcowie.


Zwiedzanie tylko w grupach, minimum 15 osób!

Obowiązuje rezerwacja wejść!

Więcej informacji o Ekspozycji Przyrodniczej OPN - TUTAJ


Godziny otwarcia i ceny biletów: CENNIK

 


 

Jaskinia Nietoperzowa – Jest to jedna z dłuższych jaskiń na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej, ok 400 m długości. Swą nazwę zawdzięcza licznym w niej dawniej nietoperzom. Podobnie jak jaskinie Łokietka i Ciemna również jest to jaskinia krasowa z licznymi salami oraz naciekami. W 1997 roku wnętrza jaskini służyły za scenografię do filmu „Ogniem i Mieczem” Jerzego Hoffmana.


Jaskinia jednootworowa o rozwinięciu poziomym, zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, temperatura stała ok 7,5°C. Czas zwiedzania jaskini ok 30 – 40 min.


Jaskinia znajduje się w bliskim sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego, ok 1 km od drogi krajowej nr 94 Kraków – Olkusz w miejscowości Jerzmanowice.

Przed jaskinią znajduje się parking.


Okolice jaskini są idealnym miejscem do spędzenia wolnego czasu. Do dyspozycji jest grill z zadaszoną wiatą, nieduża łąka oraz Małpi Gaj z którego można skorzystać po wcześniejszej rezerwacji.


Godziny otwarcia i ceny biletów: CENNIK



 

Kaplica na Wodzie – nieduży drewniany kościółek znajduje nad rzeką Prądnik. Usytuowanie go w tak osobliwym miejscu wg miejscowej tradycji związane było z zakazem carskim, wydanym przez cara Mikołaja II zakazującym budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. W takiej sytuacji postanowiono wybudować kaplicę „na wodzie”. Inicjatorem budowy Kaplicy był dr Stanisław Niedzielski, ówczesny dyrektor zakładu hydropatycznego. Wybudowana w 1901 roku, reprezentuje styl szwajcarsko-ojcowski.


Kaplica znajduję się we wsi Ojców, przy głównej drodze łączącej Ojców z Pieskową Skała, ok 300 metrów od parkingu w Ojcowie.


Msze święte w Parafii Ojców-Grodzisko

 


 

Grodzisko - Pustelnia bł. Salomei - historia tego miejsca sięga początków XIII wieku, kiedy to książę wrocławski Henryk Brodaty toczył boje z księciem Konradem Mazowieckim o panowanie nad dzielnicą snioralną. Wg niektórych historyków na wzgórzu zwanym Grodziskiem, Henryk Brodaty miał wznieść swoją warownie. W połowie XIII w., na ruinach grodu z inicjatywy bł. Salomei, siostry Bolesława Wstydliwego powstaje klasztor sióstr klarysek. Niestety miejsce to nie było zbyt bezpieczne, gdyż od początku klaryski starały się o przeniesienie klasztoru w inne miejsce. Nastąpiło to dopiero po kilkudziesięciu latach za panowania króla Władysława Łokietka, który przeniósł klasztor do Krakowa. Powtórne zainteresowanie tym miejscem nastąpiło w XVII wieku, podczas toczącego sie procesu beatyfikacji Salomei. W tym czasie na wzgórzu z inicjatywy księdza Sebastiana Piskorskiego powstał cały zespół architektoniczno rzeźbiarski, który dziś potocznie nazywany jest Pustelnią bł. Salomei.


Grodzisko znajduje się przy drodze z Ojcowa do Pieskowej Skały, ok 3 km od Ojcowa. Dojście szlakiem czerwonym z dna Doliny Prądnika, dojazd możliwy jest od strony miejscowości Skała.


Kościółek w Grodzisku wraz z Kaplicą na Wodzie w Ojcowie należą do jednej parafii Ojców - Grodzisko.

 


 

Drewniana zabudowa Ojcowa – Ojców od połowy XIX wieku pełnił funkcję uzdrowiska. Na potrzeby kuracjuszy i turystów, licznie odwiedzających wówczas Ojców zaczęto budować drewniane pensjonaty i hotele. Styl w jakim je budowano nazywany był stylem szwajcarsko-ojcowskim ze względu na łączenie ze sobą miejscowych elementów zdobniczych z elementami zapożyczonymi z budownictwa alpejskiego. Do dnia dzisiejszego przetrwało tylko kilka obiektów, część z nich jest już mocno zniszczona. Niemniej jednak na uwagę zasługuje kilka obiektów, które przypominają o dawnej świetności Ojcowa, wśród nich Hotel pod Kazimierzem, Hotel pod Łokietkiem, Bazar Lwowski, Willa pod Berłem i Willa pod Koroną.


Obiekty te znajdują się w Dolinie Prądnika, przy szlakach prowadzących w stronę m. in. Bramy Krakowskiej i jaskiń ojcowskich.

 


 

Osada Młynarska "Boroniówka" - zabytkowy młyn i tartak wodny. Obecne zabudowania pochodzą z połowy XIX w., natomiast historia obiektu sięga XV wieku. Jest to jeden z najstarszych przemysłowych obiektów na terenie Doliny Prądnika, która dawniej obfitowała w obiekty przemysłowe wykorzystujące siłę wody. Obecnie obiekt został odtworzony z najdrobniejszymi szczegółami. Podczas zwiedzania wszystkie urządzenia są wprawiane w ruch, można też zakupić mąkę mieloną w tradycyjny sposób a w małej kawiarence zjeść pyszne wypieki właścicieli.


Osada młynarska znajduje się przy drodze z Ojcowa do Pieskowej Skały (przed Grodziskiem), około 1,5 km od parkingu w Ojcowie (dojście szlakiem czerwonym lub drogą asfaltową)

Regulamin zwiedzania oraz cennik - www.boroniowka.pl

 
 

 

 

 

 

 


Jaskinia Nietoperzowa